Sertés vakbél 2db/csomag tulajdonságai:
Szlavón kulenhez használatos természetes bél a sertés vakbél.
- Áztatás: A vakbél kézmeleg (30-40 ºC) vízben alámerítve körülbelül 30 percig áztatandó.
- Töltés: A vakbél légmentesen, kellően feszesre tölthető.
- Zárás: A vakbél zárásához használj hagyományos kézi kötést.
- Főzés és füstölés: A főzés és füstölés a szokásos eljárások szerint történik.
Ez a természetes bél abálható és füstölhető. A kulen vagy kulin a legrangosabb és legdrágább kolbászfajta, amely nemcsak Szlavóniában, hanem egész Horvátországban és Macedóniában is ismert.
A recept rendkívül egyszerű: a disznóhúst megtisztítják a zsírjától és hártyáitól, majd őrölt paprikával, fokhagymával és sóval töltik meg, és ezt a keveréket feszesen, légmentesen helyezik a disznó vakbelébe.
A kulen készítési folyamatában azonban minden apró mozzanatnak nagy jelentősége van. Tapasztalt készítők azt mondják, hogy a jó minőségű kulen elkészítéséhez a húsnak legfeljebb öt törzsön elhelyezkedő részről, egy állatból kell származnia. Többnyire a hát izmos területei, a nyak és a lapocka, de ritkán még a combhús izmos részei is felhasználásra kerülnek.
A húst megdarálják, majd sót és fűszereket adnak hozzá, egész vagy őrölt édes és erős paprikát, apróra vágott fokhagymát vagy darált fokhagyma levet.
A kulenhez borsot nem szoktak adni. Ezt követően addig keverik, amíg már nem ragad a kézhez vagy az edény falához, majd sertés vakbélbe, az ún. katakönyökbe töltik. Ezt követi a füstölés, mely általában egy hónapig tart. Néha tovább is, egészen addig, míg a kulen felülete el nem éri a sötétbarna szint és a kemény állagot.
A füstölést követően a kulen a füstölőben, a padláson vagy hűvös, szellős helységben marad, öt-hét hónap után lesz érett és élvezhetően fogyasztható.
Aktuális ajánlatainkat és akcióinkat a Jászbél facebook oldalán is nyomon követheted.