Hurka töltése disznótoron
Ha manapság a disznóvágásokra gondolunk, első sorban az ott készült termékek közül mindenkinek a kolbász jut az eszébe. Ki kell emelni, hogy a disznóvágásnak nem egyetlen lényeges terméke a kolbász. A disznóvágások alkalmával a kolbászon kívül a hízóból számos, ízekben oly gazdag értékes termék készíthető.
Disznótor napjainkban
A termékek elnevezése, ízesítése, a felhasznált alapanyagok sora az országban területenként változik. De egy megállapítható, hogy a paraszti takarékos konyha a disznó minden részét tudatosan felhasználja és abból elsősorban a család számára egy évre elegendő élelmiszert készít. E mellett az asszonyok a disznóvágás után főzik a szappant is, amely a tisztálkodás és a mosás elengedhetetlen kelléke. Az említett értékes alapanyagok, melyeket a mai kor embere is örömmel fogyaszt és egyre inkább tér vissza a fogyasztásához: a hurka, tepertő, zsír, cigánka, szalonna, sonka, tartósított húsok, disznósajt, kocsonyának való húsféleségek és a szappan.
Hurka a disznóvágás csemegéje
Ezek közül most a kolbász párját a hurkát ismerjük megkicsit jobban. A hurka a kolbász mellet bizonyos területeken nem számít annyira speciális ételnek. A hurka ízesítése, a készítéshez felhasznált alapanyagok is változnak területi eloszlás tekintetében. Érdekes lenne megvizsgálni a recepteket és a hurkakészítés szokásait különböző tájegységekben de egy közös megállapítható, hogy míg a kolbászkészítés a férfiak feladata volt, a hurkát általában az asszonyokra bízták.
Hurka alapanyagai
A hurkába kerül a szív, a máj a tüdő a vese, a kolbászba nem való húsok daráléka. Szintén darálták az alapanyagokat, de bizonyos helyeken késsel aprították a belevalókat. A felaprított darálékot törött borssal, sóval, paprikával és rózsaszínre pirított hagymával ízesítették.
A Jászságban elterjedt fűszer a hurkához a majoranna. Az emberek régen tudták a fűszerek jótékony hatását és úgy tartották, hogy a majoranna segíti az emésztést. Egészen a 19. századig főtt kölessel, vagy árpakásával gazdagították a tölteléket. Későbbiekben az első világháború után már szívesen használták az asszonyoka hurka készítésénél a főtt rizst is. Manapság is inkább rizzsel készítik.
Hurka variációk régiónént
Az ország más-más területein is megoszlik az hurka fajtája. Családi hagyományok alapján készítenek véres, májas és tüdős finomságot. Az ízesítés ezeken a vidékeken is igen megosztó. Hallható, hogy Hajdú- Bihar vármegyében a cukor, a szegfűszeg és akár a krumpli is belekerülhet a hurkába. Ezeket a hozzávalókat nagyon óvatosan illik kezelni, ha otthon szeretnénk hurkát tölteni.
Aki inkább a hagyományos ízeknél szeretne maradni, kövesse az ajánlott receptet. De legyünk nyitottak az új ízekre és kíváncsiságból, hagyománytiszteletből kóstoljunk a különleges, a megszokottól eltérő termékeket.
A hurkához használt vékonybelet, vastagbelet és fodrosbelet az asszonyok mosták, tisztították. Ez a fontos munka is az asszonyok feladatát jelentette. Manapság a hurka töltése kocabélbe vagy sertés vastagbélbe történik.
Több lehetséges receptet is lehetni ajánlani, de minden család a maga bevált ízvilágához igazította az arányokat.
Hurka receptje a Jászsági csibészek szerint:
Szükséges alapanyagok:
- 1 kg sertésmáj,
- kb 60-70 dkg sertésszív,
- 80 dkg sertéslapocka,
- 80 dkg tokaszalonna,
- fél disznófej,
- 3 nagyobb vöröshagyma,
- 10 dkg só,
- 2 dkg őröltbors,
- 10-12 dkg majoranna,
- 1 evőkanál pirospaprika és sertésbél a töltéshez.
Ehhez a mennyiséghez kb. 1 kg rizs szükséges
Hurkatöltés menete
A májat, szívet, lapockát, fejhúst, tokaszalonnát enyhén sós vízben megfőzzük, majd hagyjuk kihűlni. A már kihűlt húst, tüdőt, szalonnát apró lyukú húsdarálón ledaráljuk. A tisztított rizst puhára főzzük a hús főzővizében. A hagymát rózsaszínre pirítjuk zsíron. Az úgynevezett abalevet, ami az ízekben gazdag főzőlé tegyük félre, mert még szükségünk lesz rá.
Készítsünk masszát a darált húsokból, rizsből és a hagymából, majd annyi abalével lazítsuk, hogy könnyen tölthető legyen. Ezután könnyen a bélbe tölthetjük. Sütésnél javasolt hurkapálcával megszurkálni a belet, mert a sütésnél így a gőz tud távozni és nem durran szét a bél.
Ha szeretnénk igazán gazdagon és ízletesen tálalni, készítsünk hozzá sült savanyú káposztát és hagymás tört krumplit.
Ha valaki csak egyszerűen szeretné fogyasztani, kiválóan illik a hurkához a savanyúság és a finom puha fehér kenyér. Fogyasszunk hozzá finom magyar vörösbort!
Jó étvágyat kívánunk!